جعبه‌سازي يكي از مشاغل حاشيه‌اي در عرصه توليد و صنعت به شمار مي‌رود؛ با اين حال نقش به‌سزايي در حمل و نقل و ارزشمندي يك كالا در بازار دارد؛ چرا كه هرچه يك كالا از ارزش كيفي بالاتري برخوردار باشد، در نحوه ارائه آن به خريدار دقت نظر و سليقه بيشتري به خرج خواهد رفت. جعبه‌سازي صنعتي براي فروش بهتر به كمك توليدكنندگان بخش صنعت آمده است.

جعبه‌سازي صنعتي؛ حرفه‌اي است در ارتباط با بخش توليد و فروش يك كالا. در جعبه‌سازي صنعتي، طراحان جعبه‌ها به كيفيت كالا، ابعاد كالا، ميزان استحكام كالا، ارزش ريالي كالا و برند مربوط به كالا توجه مي‌كنند. جعبه‌سازي صنعتي  به كمك بخش توليد آمده و با ساخت جعبه‌هايي آراسته به نام برند كالا و اطلاعاتي در زمينه كالايي كه درون جعبه قرار خواهد گرفت، خريدار را نسبت به خريد كالا تشويق و ترغيب مي‌كنند. يكي از مهمترين شاخصهاي يك برند معتبر به كار‌گيري جعبه‌اي متناسب به تمامي ويژگي‌هاي كالاي ارائه‌شده توسط آن برند مي‌باشد. اين طراحان جعبه‌سازي صنعتي هستند كه تشخيص مي‌دهند كه خريدار به هنگام انتخاب يك كالاي باكيفيت به چه اطلاعاتي درباره محصول داخل جعبه نياز دارند. در نظر گرفتن ويژگي‌هاي ظاهري جعبه مانند اندازه،‌ رنگ، تصاويري از كالاي داخل جعبه، درج اطلاعات در قسمت‌هاي مختلف بدنه جعبه و كيفيت بدنه جعبه همگي فاكتورهايي است كه توسط طراحان حرفه جعبه‌سازي صنعتي رعايت مي‌شود. البته برخي جعبه‌سازان نيز توجهي به موارد فوق ندارند. با توجه به توضيحات فوق،‌ سرمايه‌گذاري بخش‌هاي توليدي و صنعتي بر روي جعبه‌هايي كه براي محصولاتشان به كار مي‌برند، نه تنها كار اشتباهي نيست؛ بلكه اين سرمايه‌گذاري مي‌تواند حامل سودي سرشار براي اين بخش‌ها باشد.


جايگاه جعبه صنعتي در صنعت جعبه‌سازي

در ساخت و توليد جعبه صنعتي توجه به چند نكته ضروري است، اولا در نظر گرفتن ابعاد كالاي مورد نظر؛ ثانيا نوع استفاده‌اي كه قرار است جعبه صنعتي داشته باشد؛ مثلا آيا قرار است در يك شهر جابه‌جا شود يا اينكه به عنوان يك مرسوله پستي ميان شهرها، كشورها و يا حتي قاره‌ها جابه‌جا شود. ابعاد مختلف جعبه‌هاي صنعتي دست مشتريان را در چيدمان محصول خود در داخل جعبه باز مي‌گذارند؛ مثلا اينكه محصول به صورت تكي قرار بگيرد يا به صورت جين. استحكام بدنه جعبه صنعتي نقش مهمي در مقاومت آن در طي كردن مسافت‌هاي طولاني و احيانا ضرباتي كه به بدنه آن وارد مي‌شود خواهد داشت. بنابراين ضربه‌پذيري يكي از فاكتورهاي مهم جعبه صنعتي است. درج اطلاعات مرتبط با كالاي داخل جعبه همانند اينكه كالا شكستني است يا خوردني يا پوشيدني و... مي‌تواند به كاركنان بخش حمل بار كمك كند تا در جابه‌جايي اين جعبه‌ها دقت و احتياط لازم را به خرج دهند. جعبه‌هاي صنعتي علاوه بر استفاده در بخش‌هاي توليدي و صنعتي و عرضه به بازار، در اسباب‌كشي منازل نيز كاربرد زيادي دارند. همچنين براي طبقه‌بندي، دسته‌بندي و آرشيو برخي كالاهايي كه كمتر در ادارات و كارخانه‌ها و منازل مورد استفاده قرار مي‌گيرند نيز از جعبه استفاده مي‌شود.

 برچسب ها: جعبه سازي , حعبه سخت،جعبه شکلات،جعبه لاکچری،جعبه گل،جعبه آجیل و خشکبار، جعبه مقوايي , جعبه فانتزي , جعبه لوکس , جعبه سرگرمي , جعبه مگنتي , جعبه ست تبليغاتي , جعبه ارگانايزر , جعبه سخت , هارد باکس , جعبه کادويي